_

\___

Parkland High School Trojan Art Gallery

Senior Art Awards

Year: Name: Award:
2000 Christina Guerrero National Honor Society Senior Art Award
     
2001 Matt Schwoyer National Honor Society Award
  Angela Melick Yost's Frame Shop (Drawing II)
  Lindsey Healey Parkland Art Teachers Alumni (Drawing)
  Kelley Strock Schnecksville Grange (Painting)
  Bethany Robertson Neff's National Bank (Photography)
  Eric Beck Parkland Bindery (Computer Graphics)
  Ryan Everett Gilman's (Jewelry and Metals)
  Nanette Deremer Dan Cressman, Inc. (Traditional Crafts)
  Tony Taibi Heintzelman, Inc. (Ceramics)
  Ryan Everett
Thomas Gerlach
Mr. Shu Outstanding Three-Dimensional Senior Art Award
     
2002 Stephane Dejarnette National Honor Society (NHS Senior Art Award)
  Alana Moczydlowski Yost Frame Shop (Drawing I)
  Kari Banus Neff's National Bank (Painting)
  Beth Meckes Parkland Bindery (Computer Graphics)
Art Teachers Emeritis
  Ronnie Bealer Gilman's Lost River Caverns (Jewelry/Metals)
Heintzelman's
  Garrick Aden-Buie Danny Cressman Insurance (Photography)
  Scott Haas Wade Cruse (Ceramics)
  Kandice Deslatte Schnecksville Grange (Traditional Crafts)
  Brian Seay Tall Timbers (Drawing II)
Garden of Eden Florist
  Greg Mazurek Shu (Trojan Gallery)
  Ryan Lynn Parkland Morning News Certificate of Appreciation
     
2003 Ryan Kuhns National Scholastic Art Award (Silver)
  Tegan Brozyna Yost's Frame Shop (Portfolio Prep)
  Shannon Voorhees Tall Timbers (Drawing)
  Lindsay Stover Neff's National Bank (Painting)
  Jillian Delafuente Garden of Eden Florist (Drawing 2)
  Nichole Siegfried Gilman's Lost River Caverns (Jewelry)
  James Stetzel

Heintzelman's (Jewelry)

  Shelby Skumanich Danny Cressman Insurance (Photography)
  Amanda Grossman Parkland Bindery (Computer Graphics)
  Zachary Reichenbach Shu (Trojan Gallery)
  Ryan Kuhns Wade Cruse (Ceramics)
  Craig Neamand Schnecksville Grange (Traditional Crafts)
     
2004 Erin Schechtman National Honor Society
  Amanda Maletsky Pfeiffer Antiques (Drawing)
  Janet Konz Neff's National Bank (Painting)
  Kody Roman Louise Haines (Computer Graphics)
  Greg Diamond D. Cressman Insurance (Photography)
  Paul Sulzer Legacy Jewelers
Gilman's Lost Cave (Jewelry and Metals)
Mr. Throne
  Kasey Deslatte Heintzelman's, Inc. (Ceramics)
L.V. Guild of Craftsmen
  Lindsay McClellan Yost's Frame Shop (Advanced Drawing)
Garden of Eden
  Kevin Mazurek Shu (Trojan Gallery)
  Heather Lupole Tallman, Hudders, & Sorrentone Law Offices (Traditional Crafts)
  Lauren Radvansky Tall Timbers Nursery (Sculpture)
Parkland Bindery
  Marcie Stambaugh Schnecksville Grange 1684 (Printmaking)
  Jessica Reinsmith National American Visions Award
  Heather Lupole National Gold Medal
  Barbara Lupole Outstanding Chocolate Chip Cookie Award
     
2005 Colleen Ryan National Honor Society (NHS Senior Art Award)
  Anna Smedley Louise Haines (Computer Graphics 1)
  Amy Ritter Neff's National Bank (Painting)
  Matt Ancelitz Parkland Bindery (Computer Graphics)
  Rory Cooley D. Cressman Insurance (Photography)
 

Eric Meinders
Dylin Devine

Legacy Jewelers
Gilman's Lost Cave (Jewelry and Metals)
Mr. Throne
  Paul Kokolus Heintzelman's, Inc. (Ceramics)
L.V. Guild of Craftsmen
  Nicole Haberstroh Garden of Eden (Advanced Drawing)
  Jessica Shoemaker Yost's Frame Shop (Portfolio Prep)
  Ky Deslatte Tallman, Hudders, & Sorrentone Law Offices (Traditional Crafts)
  Devon Afflerbach Schnecksville Grange 1684 (Printmaking)
  Colin O'Brian Krolikowski (Advanced Photography)
     
2006 Emily Binder Yost's Frame Shop (Portfolio Prep)
  Jill Brobst Haines Exxon (Ceramics)
  Ben Dickey Gilman's Caverns (Jewelry and Metals)
  Rachael Dischinat Cressman Insurance (Computer Graphics)
  Ryan Glick Neff's National Bank (Drawing)
  Meghan Grube National Honor Society
  Matt Ivester (Crafts)
  Pete Kleckner Doer of Good Deeds
  Jessica Davidovich Tall Timbers Nursery (Painting)
Legacy Jewelers
Parkland Bindery
  Paul Petrogeorge Garden of Eden Florist (Photography)
Heintzelman's
  Becky Redline Pfeiffer's Antiques (Textiles)
  Christina Yesenofski Schnecksville Grange #1684 (Advanced Drawing)
     
2007 Joy Nelson National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Evelyn Little Garden of Eden Florist (Art History)
Heintzelman's
  Sara Bergman (Portfolio Prep)
  Benjamin Mitchell (Ceramics)
  Bryant Weis Gilman's Caverns (Jewelry and Metals)
  Jennifer Fracas (Computer Graphics)
  Olivia Unger Neff's National Bank (Drawing)
  Jamie Goldstein Tall Timbers Nursery (Advanced Drawing)
Legacy Jewelers
Parkland Bindery
  Eric Kleintop L. V. Guild of Craftsmen (Crafts)
  Serena Laflin Pfeiffer's Antiques (Painting)
  Nirja Desai Schnecksville Grange #1684 (Mixed Media)
  Kara Neamand (Photography)
  Benjamin Mitchell 2007 Gold Medal in Ceramics
     
2008 Lauren Flax National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Courtney Sell Neff's National Bank (AP Studio Art)
  Rachel Zellner (Portfolio Prep)
  Evan Jones Pfeiffer's Antiques (Ceramics)
  Nathan Midgley Gilman's Caverns (Jewelry and Metals)
  Samuel Strong Schnecksville Grange #1684 (Computer Graphics)
  Ben Fenstermaker (Drawing)
  Rebecca Guth (Advanced Drawing)
  Megan Bogert (Painting)
  Rachael Crawford (Textiles)
  Kristina Knipe (Photography)
  Nick Mazurek (Trojan Art Gallery)
  Dan Tang Tall Timbers Nursery (Crafts)
     
2009 Catherine Kemmerer National Honor Society (NHS Art Department Award)
Shaun Buenzly Art Award
  Danah Clark Yost's Frame Shop (Portfolio Prep)
  Anastasia Zelios Lehigh Valley Guild of American Craftsmen (Ceramics)
  Steve Pribanich Upper Lehigh Lions Club (Jewelry and Metals)
Tim Siegfried - Hudders, Tallman, & Sorrentino
  Thomas Soto Gilmans
  Matt Fox Cressman Insurance (Computer Graphics)
  Tom Kostelnik Haines Exxon (Drawing)
  Ann Marie Krulick Heintzelman, Inc. (Advanced Drawing)
  Thruy Tran Neff's National Bank (Painting)
  Kristy McKeever Ray Thorne (Photography)
  Noah Kirshner Pfeiffer Antiques (Crafts)
  Kyle Yuditsky Roger La Due Senior Art Award
  Danny Incalcaterra Schnecksville Grange (Cheesecake Art Award)
     
2010 Virginia Von Nessi National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Kim Martel Buenzly Family (Shaun Buenzly Senior Art Award)
  Corrinne Goldsmith Neff's National Bank (AP Studio Art)
  Eric Gabriel Yost's Frames, Inc. (Portfolio Prep)
  Annie Yeung Pfeiffer Antiques (Ceramics)
Timothy J Siegfried, Esq. Tallman, Hudders & Sorrentino
  Keanan Eldridge Gilman's "At the Cave" (Jewelry and Metals)
  Emily Acanfora
Tess Lawrence
D.E. Cressman Insurance, Inc. (Computer Graphics)
Upper Lehigh Lions Club
  Andrea Hegedus Heintzelman, Inc. (Advanced Drawing)
  Eric Gabriel Haines Exxon (Painting)
  Jon Kuntz Ray Thorne Senior Art Award (Photography)
  Emily Edwards Krolikowski (Advanced Photography)
  Jesse Brey LV Chapter of PA Guild of Crafstmen (Crafts)
  Christian Peralta LaDue (Roger La Due Senior Art Award)
  Maura Ringer Dr. Inclacaterra (Inky Senior Art Award)
  Andrea Hegedus Schnecksville Grange #1684 (AP Art History)
     
2012 Jessica Slavejkov National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Carly Groff Buenzly Family (Shaun Buenzly Senior Art Award)
  Paul Peng Neff's National Bank (AP Studio Art)
  Joy Dawood D.E. Cressman Insurance, Inc. (Portfolio Prep)
  Kyle Piskula
Trevor McCleary
Timothy J, Siegfried, Esq. Tallman, Hudders & Sorrentino (Jewelry and Metals)
Gilman's "At the Cave"
  Sierra Dorschutz Chris Barrett (Computer Graphics)
  Brandon Tauber Upper Lehigh Lions Club (Digital Media)
  Kelly Migliori Linda La Due (Creative Visions)
  Lauren Hibshman Kim Corba - Green Hills Family Health Care (Drawing)
  Tyler Delong Heintzelman, Inc. (Advanced Drawing)
  Paige Diefenderfer Haines Exxon (Painting)
  Rob Jagiela Ray Thorne Senior Art Award (Photography)
  Nicole Dolack Schnecksville Grange #1684 (Photo Vision Award)
  Camille Johnson L.V. Chapter of PA Guild of Craftsmen (Crafts)
  Robert Gallagher (Roger La Due Senior Art Award)
  Collin Berger Dr. Incalcaterra, D.M.D (Inky Senior Art Award)
  Kelley Stump Pfeiffer Antiques (Art History)
  Andrew Barnes SHU Senior Ceramics Award (Ceramics)
     
2013 Alisa Sutton National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Madison Donchez Buenzly Family in Honor of Son Shaun (Shaun Buenzly Senior Art Award)
  Adrian Tsou Robert Heintzelman, Inc. (AP Studio Art)
  Taylor Kinniburgh Neff's National Bank (Portfolio Prep)
  David Fediaczko Gilman's Lost River Caverns (Jewelry & Metals)
  Mike McMahon Kelly Construction
  Priscilla Duarte Dan Cressman Insurance, Inc. (Photo Visions)
  Taylour Green Pfeiffer Antiques, Inc. (Digital Media)
  Elana Schettini Schnecksville Grange #1684 (Drawing)
  Meghan Preiss Kim-Corba Green Hill Family Health Care (Advanced Drawing)
  Shane Miller Upper Lehigh Lions Club (Art Achievement)
  Hannah Starner Ray Thorne Senior Photography Award (Photography)
  Collin McConnell L.V. Chapter of Pa. Guild of Craftsmen (Crafts)
  Ormarr Hannah Family of Roger La Due (Roger La Due Senior Art Award)
  Grady Millick Dr. Incalcaterra D.M.D. (Inky Senior Art Award)
  Sydney Krassen Timothy Siegfried Esq. Hudders, Tallman, Sorrentino Law (Art History)
  Ryan Szoldatits Haines Exxon (Ceramics)
  Jacob Lenhart Stephen J. Drabick, O.D., P.C. (Ceramics)
  Taylor Kinniburgh Salemme Gallery (Salemme Gallery Art Award)
     
2014 Cassandra Smith PHS National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Rachel Morgan Buenzly Family in Honor of Son Shaun (Shaun Buenzly Senior Art Award)
  Bridget Finley Robert Heintzelman, Inc. (AP Studio Art)
  Dylan Lafferty Neffs National Bank (Portfolio Prep)
  Leo Motolese Gilman's Lost River Caverns (Jewelry & Metals)
  Mike Aboulhouda Kelly Construction (Jewelry & Metals)
  Andrew Ehritz Stephen J. Drabick O.D., P.C. (Jewelry & Metals)
  Cassandra Smith Timothy Seigfried Esq. Norris, Mclaughlin & Marcus (Jewelry & Metals)
  Ruby Johnson Dan Cressman Insurance, Inc. (Photo Visions)
  Alexandra Richardson Pfeiffer Antiques, Inc. (Digital Media)
  Taylor Van Kooten Schnecksville Grange #1684 (Drawing)
  Amrin Soonasra Kim Corba-Green Hill Family Healthcare (Advanced Drawing)
  Taylor Miller Upper Lehigh Lions Club
  Samantha Gunkel Ray Thorne Senior Photography Award (Photography)
  Brennan Long Ray Thorne Senior Photography Award (Photography)
  Elisabeth Reichling Lehigh Valley Chapter of the PA. Guild of Craftsmen (Crafts)
  Ryan Lutz Family of Roger LaDue (Roger LaDue Senior Art Award)
  Jesse Heleva Dr. Incalcaterra D.M.D. (Inky Senior Art Award)
  RJ Monko Haines Exxon (Ceramics)
  Makenna McCants Christine Oaklander (Christine Oaklander Art Award)
    Gallery
     
2015

Alyssa Tauber

PHS National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Kamee Mitra Buenzly Family in Honor of Son Shaun (Shaun Buenzly Senior Art Award)
  Zack Benner Robert Heintzelman, Inc. (AP Studio Art)
  Caitlin Ott Neffs National Bank (Portfolio Prep)
  Katie McMahon Gilman's Lost River Caverns (Jewelry & Metals)
  Janet Dao Timothy Seigfried Esq. Norris, Mclaughlin & Marcus (Jewelry & Metals)
  Stefani Trifkovic Stephen Drabick O.D., P.C. (Photo Visions)
  Alyssa Tauber Pfeiffer Antiques, Inc. (Digital Media)
  Abby Hurd Schnecksville Grange #1684 (Advanced Drawing)
  Rachel Dunne Kim Corba-Green Hill Family Healthcare (Drawing)
  Alyssa Tauber Upper Lehigh Lions Club (Painting)
  Sydney Cope Ray Thorne Senior Photography Award (Photography)
  Alyssa McClean Lehigh Valley Chapter of the PA. Guild of Craftsmen (Crafts)
  Alyssa Tauber Family of Roger LaDue (Roger LaDue Senior Art Award)
  Mathew Schmidt Dr. Incalcaterra D.M.D. (Inky Senior Art Award)
  Alec Szoldatits Dan Cressman Inc., Insurance (Ceramics)
  Jennifer Beam Christine Oaklander (Christine Oaklander Art Award)
  Alyssa Tauber Haines Exxon (Art History)
  Liam Power Kelly Construction(PHS Art Gallery)
     
2016 Kelly Micca PHS National Honor Society (NHS Art Department Award)
  Annika Kohler Buenzly Family in Honor of Son Shaun (Shaun Buenzly Senior Art Award)
  Jeremy Gipson Robert Heintzelman, Inc. (AP Studio Art)
  Kassandra Brittenburg Neffs National Bank(Portfolio Prep)
  Natasia Foster Gilman's Lost River Caverns(Jewlery & Metals)
  Natasia Foster Dan Cressman Inc.(Jewlery & Metals)
  Hawke Lansang Dr. Incalcattera D.M.D.(Jewlery & Metals)
  Kalia Figueroa Stephen Drabick O.D., P.C. (Photo Visions)
  Kimberlee Bath Timothy Seigfried Esq. Norris, Mclaughlin & Marcus(Photo Visions)
  Lauren Meyers Pfeiffer Antiques, Inc. (Digital Media)
  Kassandra Brittenburg Schnecksville Grange #1684 (Advanced Drawing)
  Jewlia Combs Kim Corba-Green Hill Family Healthcare (Drawing)
  Jewlia Combs Upper Lehigh Lions Club(Service Award)
  Jacob Beck Upper Lehigh Lions Club(Service Award)
  Lauran Horan Ray Thorne Senior Photography Award (Photography)
  Jenna Flickenger Ray Thorne Senior Photography Award (Photography)
  Hannah Harris Lehigh Valley Chapter of the PA. Guild of Craftsmen (Crafts)
  Kelly Micca Family of Roger LaDue (Roger LaDue Senior Art Award)
  Kelly Micca Christine Oaklander 2-D (Christine Oaklander Art Award)
  Marisa Cigliano Haines Exxon (Art History)
  Stijn Cos Kelly Construction(PHS Art Gallery)
  Hawke Lansang Shaadi Elisas, The Red Tomato(Jewlery & Metals)
  Hawke Lansang Christine Oaklander 3-D(Christine Oaklander Award)

 

Page last updated:

Monday, April 11, 2016 1:32 PM

This site is updated by Liam Power.

Reach Liam via e-mail

By viewing this site, you agree not to hold this site, the school, and anyone involved responsible for any damage done to your computer, software, or hardware. This program was created to be error free. Enjoy your visit!